Çay Nasıl Yapılır? İyi Çay Demlemenin İncelikleri

Toplumuzda çay sevilen hatta tiryakilerinin olduğu bir içecektir. Herşey gibi çay demlemenin de püf noktaları bulunur. Bizde bu yazımızda iyi çay nasıl yapılır? Sorusunun cevabı olarak iyi çay demlemenin püf noktalarını vereceğiz.

İyi Çay Nasıl Yapılır

Öncelikle iyi bir çay demlemek için kullanılan suyun kireçsiz çayında kalitesi iyi olmalıdır. Çaydanlıkta suyunuzu kaynatın. Kaynadığında altını kısın. Demliğiniz kuru olsun. Çayınızı yıkamadan demliğe dökün. Kaynayan su fokurdarken demliğe dökmeyiniz az bekleyip fokurdaması geçince tek bir noktadan çayın üzerine dökünüz. Demlikteki çayın buharı, kokusu ve lezzetinin kaçmaması için uç kısmını bir peçete ile kıvırarak kapayınız. Demliği hafif yan oturtarak kısık ateşte çayın demlenmesini bekleyiniz. Demliğinizi sadece güvenli bir ortamda yan bırakınız eğer devrilmesi gibi bir durum söz konusu olabilecekse o zaman yan oturtmayınız.

Çayınız kısık ateşte 15 dakika içinde demlenecektir.

3 bardak çay için 1 yemek kaşığı silme çay koymanız yeterli olacaktır. Demlerken üzerine yeteri kadar sıcak su koyunuz. Örneğin 1 yemek kaşığı çay için yarım bardak sıcak su koyunuz. Genelde bu su miktarı göz kararı koyulur. Zamanla gözünüz alışır.

Ayrıca demlik olarak porselen demlik tercih etmek çayın daha lezzetli olmasına katkı sağlar.

Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*