Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt bakımı, kadınlar için, olmazsa olmazlardan biridir. Bir kadın, öncelikle cilt bakımı yapmalıdır; sonrasında ise, saçlarına özen göstermelidir. Bu nedenle, cilt bakımını, bedenimizin giysilerini temizler gibi; saç bakımını ise, başımızın giysisini temizlemek olarak nitelendirebiliriz.

Cilt bakımı yapmamız halinde, ileride karşımıza çıkabilecek olan,sivilce, akne, kırışıklık ve yaşlı insan görünümünü en aza indirgemiş olacağımızı bilmeliyiz.

Cilt bakımında herşeyden önce yapılması gereken, cildin temizlenerek, istenmeyen tozlardan arındırılmasıdır. Ancak bu işlemi, herhangi bir sabunla kesinlikle yapamazsınız. Sabun, cildi kurutucu etki göstermektedir. Kuruluk ise cildin beslenmesini önlediğinden, çabuk yaşlanma etkisi ile sonuçlanmakta ve amaçtan çok ters yönde sapmalara neden olmaktadır. Cildimizi temizlerken cilt tipimize uygun temizleme ürünleri kullanmalıyız. Bu ürünler, jel ya da krem jel şeklinde olabilir. Cilt bakımı yapmadan önce mutlaka cildinizi temizleme işleminden geçirmeniz gerekmektedir.
Cilt temizliğinizi, temizleme ürünü ile gerçekleştirdikten sonra, tonik kullanarak gözeneklerinizi sıkıştırmalısınız. Bu aşama oldukça önemlidir ve temizlemeden ayrı tutulmamalı ve yeri geldiğinde mutlaka yapılmalıdır.

Temizleme ve tonikleme işleminin sonrasında ise sırayı nemlendirme işlemi almaktadır. Nemlendirici kullanırken, mutlaka cilt tipinize uygun nemlendirici kullanmaya özen gösteriniz. Nemlendirici ürün kullandığınız sırada, eğer cildinizin siyah nokta ve sivilcelere meyilli olduğunu biliyorsanız mutlaka yağsız bir nemlendirici kullanmalısınız.
Cildinizdeki ölü deri tabakasından kurtulmak için, haftada iki gün, cildinize peeling yaparakdevam etmelisiniz cilt bakımı uygulamanıza. Bu sayede, yapmış olduğunuz cilt bakımınızın, cildinize olan etkilerini maximuma çıkartmış olursunuz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir