Çocuğu Kreşe Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarımız hayattaki en kıymetli varlıklarımız. Doğumları ile hayatımızı bambaşka boyuta taşıyan, bütün önceliklerimizi öteleyen ve başköşeye yerleşen çocuklarımız. Her şeyimizi onların doğumu ile tekrardan düzene sokmaya çalışırız. Artık hedef belli, o hedefin etrafında öncelikler sıralanır. Anne babalar için en düşündürücü durumda çocuğun okul öncesi eğitimidir. Çünkü bakmaya kıyamadığınız kıymetliniz, günün çok uzun bir zaman dilimini sizsiz en korunaklı evinin dışında geçirecektir.

Çocuğu Kreşe Verirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuğunuzu Kreşe Vermeden Önce Bu Soruları Sordunuz Mu?

Bu süreç belirlenirken ilk dikkat etmemiz gereken unsur, çocuğun yaşı. Mecbur kalmadıkça, uzmanlar üç yaşından önce çocuğu evinden uzaklaştırmayı uygun bulmuyor. Üç yaşından önce mümkünse bakımını kendi evinde kendi odasında geçirmesi önemli. Çocuktaki aidiyet duygusunun yerleşmesine katkı sağlıyor. Bu süreçten sonra doğru bir bakım evi bularak çocuğun gelişimine katkı sağlamak en uygun olanı.

Bakım evini seçerken tercihinizi belirleyecek koşulların tam olduğundan emin olmalısınız. Kreşin güvenlik anlayışı gözden geçirmeniz gerekli en önemli kıstas. Çocukların düşme ihtimali olan yerler mevcut mu? Yiyecek içecekler nasıl tercih ediliyor? (Dondurulmuş yiyecekler ve katkı maddeli içecekler var mı?) Çocuğun kullandığı oyuncaklar neyden yapılmış? Bina çok katlı mı? Merdiven mi asansör mü kullanılıyor? Binaya girmek ve çıkmak kolay mı? Dışardan gelen konuklar nerede ağırlanıyor, çocuklarla ortak alanları kimler kullanıyor? Bu sorularınız hepsi kurum tarafından cevaplanmalı.

Çocuklarınız için son derece hayati olan hijyen kreş için ne kadar önemli, bunun kıyasının iyi yapılması gerekli. Çocukların kullanacağı tuvalet ve lavabolar onların fiziki yapılarına göre dizayn edilmiş mi? Kendi ihtiyacını göremeyecek çocuklarla ilgilenecek olanların (bakıcı annelerin) eğitim durumu nasıl?

Güvenlik ve sağlık noktasında ikna olduktan sonra, çocuğunuzun ruhsal ve bedensel gelişimini sağlayacak eğitim anlayışını mercek altına almalısınız. Kurumun benimsedikleri bir eğitim sistemi var mı? Müfredata bağlımı yoksa kendi kuralları ile mi eğitim planlanıyor? Yaş gruplarına göre etkinlikler neler? Göstermelik programlar koyulup, sadece bir grup rahat çocuğun faydalandığı etkinlikler mi yoksa her çocuk yararlanıyor mu? Destek aldıkları düzenli bir psikolog var mı?Çocuğu özel olarak gözlemleyip, görüşlerini sizinle paylaşıyor mu? Sınıflar kaç kişilik bir eğiticiye ve bakıcı anneye kaç çocuk düşüyor?

Bir de sıra dışı durumlara karşı nasıl önlemler aldıkları önemli. Örneğin çocuğunuz kreşteki bir çocuk tarafından şiddet görmesi durumunda nasıl bir tutum sergileniyor. Çocuk oldukları için, aynı tutumu sizin çocuğunuzda uygulayabilir. Bu durumda ne yaptıkları çok önemli. Çocuğu dışlayıp hadi evinize götürün deniyorsa, o kurum çocuğunuza hiçbir katkısı olmayacak demektir.

Yazar: Emine Genç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.