Yoga İyi Bir Rahatlama Yöntemi

Yoganın binlerce yıllık bir geçmişi var. Hatta 5000 yıl önce var olduğuna inanılıyor. Çünkü arkeologlar çok eski çağlara ait yoga duruşu sergileyen heykeller bulmuşlar. Yoga Hindistan kökenli bir felsefe.  Dinibir inanış değil ama böyle algılayıp ön yargılı olanlarda var. Yoganın temelinde kendinin farkında olmak, başta kendin olmak üzere, tüm canlıları sevmek yatıyor.

Doğru duruşlarla fiziksel olarak başlayan adım, zihnimizin karanlıklarına doğru yol alır ve farkındalıklarımızla karanlıklar aydınlanır. Zihnimizin aydınlanması ile ruhumuz serbest kalır. Beden, zihin ve ruh arasındaki tüm sınırlar kalkar ve bir olur. Böylelikle hepsini ayrı yönetmeye çalışmaktan kurtulmuş oluruz. Birçok insanın yaşadığı sıkıntıdır. Bedenimiz bir yerde, aklımız başka yerde ruhumuzda bambaşka bir yerde işkence çekiyor. Normalde bilinçsizce otomatiğe bağlayarak yaptığımız dünya kadar aktivite var. Bunların hepsini bilerek, hissederek yapmak bizim hayattan daha fazla zevk almamızı sağlayacaktır. Her gün gittiğimiz yolda gördüğümüz ağaç, doğan güneş ve her akşam yüzünü gösteren ay bizim için anlamlanacak. Sıradan olmaktan çıkıp lütfa dönüşecek.

yoga

Aslında bu felsefe tüm dış seslerden arınmaktır. İnsanların enerjisini çalan tüm kirliklerden sıyrılmasıdır. Doğayı ve evreni tam olarak yaşaması ve özümsemesini sağlar. Yoganın ilk adımı olan doğru duruş, doğru nefes almak yaşam kalitemizi artıracaktır. Bedenimizi tam olarak tanımamıza yardımcı olacak. Midemiz nerde, böbrek nerde dediğimizde çoğumuz net cevap veremez. Fakat yoga yapan biri vücudunu tam olarak tanır. Hassas bölgelerini bilir ve bu duyarlılığa göre hareket eder. Doğru nefesle aldığı bol oksijen tüm dolaşımını düzene sokar ve gevşemesini sağlar.

Ayrıca yoga yapmak çok masrafsız bir aktivite. İlk zamanda, öğrenmek için ayırdığınız masraftan sonra, rahat kıyafetlerle her yerde yapılabilecek bir spor. Hayatınıza getirdiği tazelik bedene ve zihne verdiği dinginlik vazgeçmemenizi sağlayacaktır. Oysa bu felsefeyi anlamadan, hayatında hiç denememiş olanlar tarafından daha çok eleştiri alıyor. Haksızlık edildiğini düşünüyorum. Çünkü saymakla bitmeyecek faydaları var;

  • Beden duruşunu düzeltir. Bu da fiziksel görünümü iyileştirir.
  • Tüm canlıları olduğu gibi kabul edip sevmemize yardım eder. Stresi azaltır.
  • Kaslara ve iskelete eski eziyeti yapmadığımız için ağrıları azaltır.
  • Doğru nefes alma tekniği ile bol oksijen almamızı sağlar.
  • Vücut esnekliği artar.
  • Vücudun direnci artar.
  • Kortizol seviyesini azalttığı için kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Dolaşımı düzenler.
  • En önemlisi iç huzuru sağladığı için ruhsal hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltır.

Faydalarından olsa gerek, bu felsefeyi tam olarak kavrayan insanlar, birçok kişinin, kendilerini kaçık bulmalarına aldırmadan hayatlarının tam merkezine koyarlar. Hatta tatillerini doğa ile iç içe böyle merkezlerde yapmaya çalışan bir dünya turist var. Birçok insanın yogayı dini inanç zannetmesi de bu yüzden. Oysa, kitap okurken huzur bulan yada yazı yazarken tüm kuytularındaki saklanmışları çıkarıp yükünü hafifleten insanlar gibi, yoga yapmakta basit bir rahatlama yöntemi.

Yazar: Emine Genç

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.