Evde Bulaşık Makinesi Deterjanı Yapımı

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

19 Kasım 2014 | Kategori: Nasıl Yapılır, Pratik Bilgiler

Evde kendi bulaşık makinesi deterjanınızı yapabilirsiniz. Nasıl mı? Çok kolay yapımında kullanılan malzemelerin pek çoğunu zaten biliyorsunuz. Çeşitli kimyasallardan korkan özellikle evlerinde küçük çocuk olanlar için gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz bir deterjan tarifi vereceğiz. Ev yapımı bu doğal deterjan aynı zaman da ekonomik fazla uzatmadan yapımı için gerekeli malzemeleri sıralayalım.

Malzemeler:

1 su bardağı boraks
1 yemek kaşığı çamaşır sodası
1 yemek kaşığı kalın tuz yada limon tuzu buda bulaşıkları parlatır.
1 su bardağı karbonat

Bu karışıma güzel kokması için 10 damla limon yağı veya portakal yağı ekleyebilirsiniz.

Tarifi:

Boraksı karıştırma kabınıza koyun. Diğer malzemeleri de verilen ölçülerde ekleyip tümünü karıştırınız. Ağzı kapalı bir kabın çinde saklıyorsunuz. Kullanırken deterjan güzüne 1 yemek kaşığı koyup kullanıyorsunuz. Bulaşıkların pırıl pırıl çıkması için ise parlatıcı gözünü elma sirkesi ekleyip makinenizi çalıştırıyorsunuz. Ayrıca makinenizin güzel kokması için kullandığının limonların veya portakalların kabuklarını makinenin sepetine koyabilirsiniz.

Dezenfektan olarak kullanılan boraksı bilmeyenler olabilir. Bu malzemeyi eczanelerde, aktarlarda İstanbul da yaşayanlar mısır çarşısından temin edebilirler. Boraks çamaşır temizliğinde, ev temizliğinde, halı temizliğinde ve bulaşık makinesi deterjanın yapımında kullanılan bir malzemedir.

Doğal bulaşık makinesi deterjanını 3-4  yıldır hazırlayıp kullanıyorum. Sizde evinizde kendi deterjanınızı hazırlayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra sonucu yorum bölümüne yazarsanız tereddüt edenlerde sizin bilgilerinizden faydalanmış olur.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe