Hacca Giderken Alınması Gerekenler

Dr. Feridun Kunak Show Kanal 7 de hacca giderken yanımıza alınması gerekenler, hacca giderken ne tür hazırlıklar yapılır? Hacca gidecek olanlar için faydalı olabilecek bilgileri izleyicilere anlattı kaçıranlar bu sayfada hacca giderken yanımıza neler almalıyız gerekli bilgileri bulabilirler.

hacca-giderken-yanimiza-neler-almaliyiz
Hacca Giderken Gerekli Malzemeler, Hacca Giderken Alınması Gerekenler, Hacca Giderken Ne Tür Hazırlıklar Yapılır, Hacca Giderken Yanımıza Almamız Gerekenler, Hacca Giderken Yanımıza Neler Almalıyız

1-Bavulunuza renkli bantlarla işaret koyun yada renkli bir şey bağlayın bavulunuzun diğerlerinden ayırt edilmesini, kolayca tanınmasını sağlayın. Bavulun üstüne adınızı, adresinizi, nerede kaldığınızı ve telefonunuzu yazın. Kaldığınız otelin adını ve adresini güzelce yazmanız lazım.

2-Boynunuza asacağınız bir para kesesinin için otelin adı ve adres bilgilerini içeren bir kartını para kesesinin içine koyun.

3-Sabahları ve geceleri Medine serin olabileceğinden bir adet hırka alınız.

4-İnce küçük cebinize sığacak kadar küçük olan bir namazlık alınız. Büyük kalın namazlık almayınız.

5-Küçük boyundan askılı bir çanta alınız. Bu çantanın içine dua kitabınız, telefonunuz ve şarj aletini unutmayınız. Telefonunuzu uluslararası aramalar için açtırınız. Oradan kart aldığınızda daha ucuza görüşme imkanınız oluyor ama bu biraz zor olabilir. Terliklerinizi koymak için yanınızda küçük naylon poşet olsun.

6-Pasaportu yanınızda taşımayınız otelde kalsın yada sizi getiren kafileye teslim edin. Pasaport otele girişte lazım.

7-Kadınlar başörtüsü alacak, sentetik olmayacak, başörtüleri pamuk olacak naylon olmasın. Beyaz olmasını tercih edin. Başörtüsünün üzerine küçük bir işaret koyun kurdele gibi eşinizin sizi tanıması için erkeklerde takke

Alacağınız başörtüsünün sayısını kalacağınız güne göre ayarlayın.

8-Kullandığınız ilaçlar varsa bunları unutmayınız. Ağrılarınız için krem getirebilirsiniz

9-Saatinizi alınız.

10-Yara bandı alınız, ağrı kesici alınız, antibiyotik alınız.

11-Bolca iç çamaşırı ve çorap alınız. Muhakkak pamuk veya bambu çorap olsun.

12-Rahat, topuk kısmı yumuşak olan bir terlik alınız.

13-İçi dışı deri olan yumuşak ayakkabılardan alınız.

14-Güneş gözlüğü alınız. Vapur dumanı rengi olanını tercih ediniz. Koyu olduğu için güneşe karşı daha koruyucudur.

15-Kokusuz sabun, pişik kremi almanız iyi olur.

16-Orada harcayacağınız riyalleri paraları buradan getirebilirsiniz. Bozuk parada getirin.

17-Çantalı bel kemeri kullanabilirsiniz. Bu tip çantalar kolay açılabilir dikkat ediniz.

18-Takacağınız bonelerin pamuk olmasına dikkat ediniz.

19-Tavaf için tavaf terliği alabilirsiniz. Deri olanını alınız. Yada kendinize tabanlık yapabilirsiniz. Hazır tabanlıklarda var deri olması lazım. Tavaf terliğinin içine bu tabanlığı yerleştirebilirsiniz.

Tabanlık Yapımı: Ayakkabıcı tamircilerinden sert bir sünger alıp tabanlık da yapabilirsiniz. Bunun için ayağınızın ölçüsünü bir kağıda çizin sonra aldığımız süngerini üzerine koyup çizdiğimiz yerin üzerinden sert süngere izi çıkacak şekilde tekrar çiziyoruz. Nokta nokta işaretler koyarak aynı şekilde keseceğiz.

Çorabınızın içine yumuşak topukluk kesip koyabilir yada hazır olanlarından alabilirsiniz.

20-İhram tutturmak için yanınızda bolca kilitli iğne getiriniz.

Yanınıza karanfil taneleri de alın bu karanfil taneleri ishale iyi gelir. İshal için 6 adet karanfili eziyorsunuz.  Bunu yoğurtla veya balla karıştırıp yiyorsunuz. İshal için sabah 6 ve akşam 6 adet bu şekilde yiyebilirsiniz. İshali çabuk durdurur.

İshal için maden suyu yada zemzem suyu ile ayran yapınız kendinize ishal gibi bir durumla karşılaşırsanız bolca ayran içiniz. Marketlerde ayran bulabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.