Hafıza Nasıl Güçlendirilir? Hafıza Güçlendirici Çay Tarifi

Hafıza nasıl güçlendirilir? Hafıza güçlendirici çay tarifi, B12 vitamini içeren besinler, B12 vitamini nelerde bulunur? İyi ve güçlü bir hafıza için ne yemeli? Güçlü hafıza için ne yapmalı? Bu yazımızda bu soruların cevapları yer almaktadır.

hafizayi-nasil-guclendirilir

Araştırmalar unutkanlığı tetikleyen bir çok durum olduğunu bildiriyor. Uykusuzluk, açlık, yorgunluk, aşırı stres ve yoğunluk gibi sıralanan nedenler aslında hepimizin hayatımızın bir parçasını oluşturuyor. Günlük yaşamımızda bazı şeyleri unutabiliriz. Bu durum hastalık olarak düşünülmez. Burada önemli olan bu unutkanlığımızın boyutudur. Eğer unutkanlığımız yaşamımızı etkiliyor, hayatımızı devam ettirirken yapmamız gereken işlerin büyük çoğunluğunu unutuyorsak zekâ, dikkat, aritmetik beceriler, konuşma ve görsel – mekânsal algılama yetimiz bozuldu ise bu durumunda bunun araştırılması ve tedavisi için doktora müracaat etmek gerekir.

Hafızanızı güçlendirmek için bol bol bulmaca çözün. Satranç oyunu da beyini çalıştırır. Kitap okumak bunlar beyin için bir egzersizdir.Zihni çalıştırmak ve aktif tutmak gerekir.

Tüketilen bazı yiyeceklerde hafızayı güçlendirir.

Vücutta demir ve çinko yeterli düzeyde değilse bellek zayıflıyor, çünkü azalan hemoglobin nedeniyle beyne yeterince oksijen taşınmıyor.   Tabi gelişi güzel vitamin almak hiç doğru değil vitamin ve mineral içeren tabletler sadece yapılan tahliller sonucunda bir eksiklik görülürse doktor tarafından verilmelidir.

Hafızanızın daha güçlenmesi için B12 vitamini ihtiyacımız vardır. Şeker hastaları B12 vitamini almalı.

B12 vitamini eksikliğinde unutkanlık ve hafıza kaybı olur. Tahlil yaptırıp B12 vitamini eksikliğiniz olup olmadığını öğrenin.

B12 vitamini nelerde bulunur?

B12 en çok karaciğer de bulunur. Böbrek, Sığır Eti, Yumurta, Süt, Peynir, Balık, Balık, Deniz Yosunu ve Ceviz gibi besinlerde de bulunur.

Adaçayı hafıza güçlendirir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir.

Omega 3 hafıza için iyidir.

Hafıza kaybına karşı gınkgo biloba (yaşı küçük olanlar kullanmamalı, yüksek tansiyon hastaları hap olarak kullanmasınlar)

Hafıza Güçlendirici Çay Tarifi

Soğuk kış günlerinin sıcacık hafıza çay güçlendirici çayı

*1 tutam yaprak adaçayı

Adaçayını çok fazla atmayın acı olur. Kaynatılmaz. 4 dakikadan fazla kaynatılırsa toksin olur. En fazla 3-4 dakika sıcak suda demliyoruz.

*3-4 adet Ginkgo Biloba Yaprakları

(Ginkgo Bilobayı yaşı küçük olanlar kullanmamalı, yüksek tansiyon hastaları hap olarak kullanmasınlar)

*İçine 1-2 limon dilimi eklenir.

Üzeri kapatılıp demlendirilip içilebilir. Şekersiz içilmelidir. İçilemiyorsa ılıyınca biraz bal eklenebilir.

Hafıza güçlendirici çay tarifi bu bitkilere karşı alerjisi olanlar ve kullanması sakıncalı olan kişiler tarafından içilmemelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*