"Kral Kaybederse"

Gülseren Budayıcıoğlu’nun Kral Kaybederse kitabı; an itibari ile yeni bitti… Ama içimi çalkaladı, beynim, aklım, ruhum her yanım tatlı bir yorgunluk içinde. Gerçek olabilir mi? deyip gerçekliği, acısı ile sizi, hayatın mıhladığı yerden sıçrayarak kurtaracak bir kitap. Yazarı bir psikolog olduğu için sanırım her şeyin bir nedeni olduğu, nedensiz yapıldığı zannedilen bir şeyinde nelere sebep olabileceği anlatılıyor.

Bu kitapta muhakkak size ait bir şey var. Bir yerinde siz varsınız. Bunu okurken hissediyorsunuz. Fadi acılar içinde ağlarken lanetler okuduğum kendini kral zanneden Kenan’a kitabın sonunda merhamet edeceğim aklımın ucuna bile gelmezdi. Neye ve kime inanırsanız inanın Allah, Tanrı, Doğa ama bilin ki her şeyin bir adaleti var er yâda geç tecelli ediyor. Ama ne zaman biliyor musunuz kendinize acımaktan vazgeçtiğiniz zaman… Büyüklerin dediği gibi “dokuz köy bir araya gelse kişinin kendine yaptığı kötülüğü yapamaz” ne kadar doğru bir söz. Yardım butonuna ilk siz basacaksınız kendiniz için.

Hepimizin içindeki çocuk biryanı eksik bir yerde zırıl zırıl ağlarken kulaklarımızı kapatıp yaşamaya çalışıyorsanız bir yerlerde tökezlemeye mahkûmsunuz. İnsanın kendini tanıması içindeki tüm boşlukları, çukurları bilip onları doldurduktan sonra yola devam etmesi lazım. Kitap Kenan aracılığı ile bunu öğretiyor. Kenan tüm sahip olduklarını çocukluğunda yitirdiğini bulmak uğruna kaybediyor. Ve geçte olsa buluyor… Sizde kaybettiklerinizi Kenan gibi bulmakta geç kalmayın diye yazılmış harika bir roman…

Yazar: Emine Genç

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*