Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Her yıl tekrarlanan soru bu seneki kurban bayramına sayılı günler kala tekrar gündemde kurbanlık seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor?  Sağlıklı ve kesime uygun iyi kurbanlık nasıl anlaşılır? İşte bu soruların cevabı kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenler;

kurbanlık-seçimi-2013

İlk bakacağınız hayvanın veteriner sağlık kontrolünden geçmiş, pasaport ve kulak küpesinin olup olmadığına bakılması daha sonra haycanın tüy rengi, derisi gözlerini parlaklığı diri duruşu hayvanın sağlıklı olduğunu gösterir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ise ağzından salya gelmemesi, burun akıntısı, göz akıntısı olmaması lazım. Öksüren, tıksıran bir hayvan tercih edilmemeli, ayrıca kurbanlık hayvanın burun üst kısmı kuru ve çatlak olmayıp nemli ve parlak olmalı. Burun üst kısmı kuru ve çatlak olan hayvanların ateşi olduğu veya enfeksiyon geçirdiği söylenebilir.

Kurbanlık olarak alacağınız hayvanın yaşını doldurup doldurmadığına bakmalısınız. Eğer büyükbaş hayvan alacaksanız süt dişleri düşmüş 2 yaşını bitirmiş 3 yaşından gün almış olması, küçükbaş hayvanda ise 1 yaşını doldurmuş 2 yaşından gün almış olması lazım. Yaşını anlamak için hayvanın ön dişlerine bakmanız gerekiyor. Ön alt dişlerine ortadan büyük dişi olduğuna dikkat edilmeli, halk arasında kapak atma olayı olarak tarif edilen büyükbaş hayvanın önde bulunan iki süt dişi ilk 24 ayı doldurduğu zaman dökülür. Ve yerine diğer dişlerden farklı daha büyük ve daha parlak iki diş çıkar.

Büyükbaş kurbanlık alırken

Kurbanlık olarak küçükbaş hayvan alınacaksa bel kısmına bakılmalı elinize fazla kemik gelmemeli ele gelen dolgunluk küçükbaş hayvanın iyi beslenip beslenmediği hakkında fikir verir.

Gözlerini kör olmaması, topal olmaması bir bütün olarak hayvanın kontrol edilmesi gerekir. Gözlerinin mat tüylerinin karışık ve mat görünmesi hayvanın hasta olduğunun belirtisidir.

Dana alınacaksa dişi olanların bu aylarda hamile olma ihtimali yüksektir. Hamile hayvanların kurban edilmemesine özen gösterilmeli

Dişi hayvanların memelerinin çatlak ve kızarık olup olmadığına dikkat edilmeli aksi durumda enfeksiyon ihtimali düşünülebilir.

Enfeksiyon geçiren hayvanın tüylerinin karışık olacağından alınacak hayvanın tüyleri düz ve parlak olmasına dikkat edilmeli

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*