Neden Devretatil Değil de Hisseli Gayrimenkul

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

16 Şubat 2015 | Kategori: Emlak, Genel

Sponsorlu Bağlantılar

Hisseli Gayrimenkul ile devre tatil birbirine karıştırılan bir durum. Tüketicinin bu ayrımı iyi biliyor olması gerekiyor. Çünkü Hisseli Gayrimenkulün yasal hakları daha güven verici. Bir mülkün paylı mülkiyet sistemiyle pay edilmiş hisselerin alınması ya da satılması anlamına gelmektedir. Buna göre şirket her bir daireyi 1/35 hisseli olarak satışa sunmuştur. Dileyen bir dairenin 1/35, 2/35 ya da tamamını yani 35/35 kat irtifak veya kat mülkiyeti tapusunu alabilir. Devremülk ya da devre tatiller gibi süreli değildir. Satın alan kişi tapusunu satmadığı sürece ömür boyu kendisi, vefat etmesi durumunda da mirasçıları bu hakka sahiptir. 1/35 kat irtifaklı veya kat mülkiyetli tapusu alan bir kişi senede 10 gün bu almış olduğu dairenin kullanım hakkını satın almış olur. Hisseli Gayrimenkul üzerinde bu hakla bağdaşan ayni haklar kurulabilir. Hisseli gayrimenkul hakkı devir edilebilir ve mirasçılara geçebilir.

Alacağınız mülk bir Hisseli Gayrimenkul ise; tıpkı evinizin, işyerinizin tapusunda sahip olduğunuz yasal haklara sahip olursunuz. Yani satabilir, kiraya verebilir, miras bırakabilir, hediye edebilirsiniz. Tesis yönetimi ya da sahibi herhangi bir şekilde bu tarih aralığını değiştiremez. Her sene farklı tarihlerde yerinizi kullanamazsınız. Bu değişiklik siz istemeden yapılmaz. Ancak siz isterseniz kendi döneminizin haricinde tatilinizi yaparsınız. Yani kontrol sizdedir. Hisseli Gayrimenkul alımında mülkün tapusu kişinin üzerine geçmekle beraber devre tatillerde ilgili binanın belirli bir süre için kullanımı satılmaktadır. Dolayısı ile satın almak istediğiniz tatilin kişiye ait bir taşınmaz olarak mı yoksa 20-30 yıl gibi uzun ama belirli bir süre ile kısıtlı olarak sunulan tatil hakkı olarak mı satıldığının araştırılarak durumun öğrenilmesinde büyük faydalar vardır.

Size sadece yasal avantajlar değil birçok noktada avantaj sağlıyor. Kısa süreli tatil için yazlık almak hiç ekonomik değil. Ayrıca sürekli artma eğilimi olan emlak fiyatları bütçeyi oldukça zorluyor. Orta gelir grubu için bu neredeyse imkânsız bir hale geldi. Bu nedenle çok az bir bedelle uygun fiyatlı hisseli gayrimenkul edinmek en kolayıdır.Bir hisseli gayrimenkulün tek maliyeti yıllık olarak ödenen ve ortalama 150 EURO seviyelerinde olan aidatlardır. Daha fazla ödeyerek yazlık sahibi olmak veya tatilini otelde yaparak bir süreliğine para ödemek yerine hisseli gayrimenkul tercih edilmesi oldukça ekonomiktir. Ayrıca ülke ekonomisi içinde gereksiz konut edinme israfını önlüyor. Çevre kirliliği ve görselliği içinde gayet mantıklı bir sistem. İhtiyaç dışı konut sahibi olurken şehircilik anlamında da sıkıntılara neden oluyoruz.

kanytella-tatil-koyu

KANYTELLA TATİL KÖYÜ HAKKINDA BİLGİ İÇİN BURAYA BAKINIZYorum YapınBumerang - Yazarkafe