Portakalın Faydaları ve Portakal Reçeli Tarifi

Bugün ki yazımız da sizlere portakalın faydaları ve portakal reçelinin tarifini anlattık. Evde sizde  çok kolay olan bu portakal reçelini yapabilirsiniz.

Kış mevsimine geçtiğimiz şu günlerde portakallarda pazarda ve manavlarda bolca bulunuyor. Portakalın insan sağlığı için nelere faydalı olduğuna baktığımızda elbette ilk ala gelen C vitamini dir. 100 gr bir portakalın içinde ise yaklaşık 50 mg C vitamini bulunur. Gün içerisinde 1 orta boy portakal tüketmek C vitamini alınması yönünden iyi olacaktır.

C vitaminin sağlığımız için gerekli bir vitamin olduğunu biliyoruz. Diğer önemli bir faydası ise besinlerden aldığımız demirin vücut tarafından emilimini artırmasıdır. Yani yemeklerden sonra bir portakal yenirse demir emilimi açısından çok fayda sağlayacaktır.

Portakalı meyve olarak beyaz lifleri ile birlikte yemeliyiz. Portakal suyu kan şekerini daha çabuk yükseltip düşürür.Bu da daha çabuk acıkmamıza neden olur. Bu nedenle portakalı sıkmak yerine dilimleyip yemeliyiz.

Portakalın faydaları konusunda şunlar söylenebilir. Portakal kanı temizler ve hazmı kolaylaştıran bir meyvedir.

Portakalın faydalarından yararlanmak için elbette meyve olarak yemek gereklidir. Ancak portakal reçelini sevenler, kolay portakal tarifi arayanlar içinde aşağıda yazılı portakal reçeli tarifini anlattık sizde deneyebilirsiniz.

Portakal reçeli nasıl yapılır? Portakal reçeli tarifi;

6 adet portakal
8 adet havuç rendesi
1 kg şeker

Portakalları güzelce yıkayın.

Portakal reçeli yapmak için öncelikle portakalın üst kapak kısmını kesin ve  portakalları güzelce doğrayın. Doğranan portakalları kabukları ile birlikte blender dan geçirin. Portakalı tencerenin içine atın.

Portakalın suyu posası ile hepsini tencerenin içine atın. Rendelenmiş havucu ilave edin üzerine ve 5-6 tane mandalinanın suyu ekliyoruz. Mandalinanın 1 tanesini de blenderdan geçirebiliriz. Bunu da reçelin üzerine ilave edin şekeri de üzerine koyuyoruz. Reçelin üzerinde biriken acımsı tat bırakan köpükleri biriktikçe alırız.

Reçelin olduğunu anlamak için  göbek kısmındaki baloncuklar iyice çoğaldıkça reçel olmaya yaklaşmış demektir. O zaman bir limonu ortadan 2 ye bölün içine sıkın. 5 dakika sonra altını kapatın.

Afiyet olsun.

portakal reçeli, portakal reçeli nasıl yapılır, portakal reçeli tarifi, portakalda ne kadar c vitamini var, portakalın faydaları, portakalın içinde hangi vitaminler vardır

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*