Takı Tercihleriniz Kişiliğinizi Ele Veriyor

Her zaman kadına iki şeyi çok yakıştırmışımdır. Biri naz, biri takı. İkisini de doğru ortamda doğru ölçüde kullanıldığı sürece çok şık durur kadında. Çünkü ikisi de kadının pırıltısını artırmaya neden olur ve en önemlisi kadının varlığının altını çizer. Tercihlerimizi yaparken ruh halimizi de yansıtırız. Bazen çılgın bazen sakin olan ruhumuz takılarını da ona göre seçer. Fakat kişi sürekli bir tarzda ısrar ediyorsa bu onun anlık ruh halini değil kişilik özelliğini ortaya koyuyor demektir.

Sadece takılar değil takıları takış şeklimiz bile kişiliğimiz hakkında tiyolar verir. Kişi başparmağına yüzük takıyorsa özgürlüğüne düşkün kendine özgü tiplerdir. Sıradanlıktan hoşlanmayan başına buyruk kişilerdir. İşaret parmağına yüzük takanlar, otoriter güç ve iktidardan hoşlanan kontrol etmeyi seven insanlardır. Bu kişiler hem özel hem iş hayatında baskın karakterlerdir. Yüzük parmağına takanlar, güvenilir riskten hoşlanmaysan, salamcı tiplerdir. Genelde böyle kişiler titiz ve tertipli olur. Yüzük parmağını tercih edenler ilgi çekmekten hoşlanan, ben buradayım gör beni diyen kişilerdir.

yüzük

Nasıl takı takıldığı da nereye takıldığı kadar belirleyicidir karakter analizinde. Çok parıltılı iri taş kullananlar gösterişi seven kişilerdir. Son zamanlarda Osmanlı esintileri şeklinde pazarlanan abartılı takılar ihtişamın göstergesidir. Oscar gecelerinde kırmızı halıda salınan ünlülerin takıları günlerce konuşuluyor. Aslında amaçta tam olarak bu ihtişamı ve gösterişin ifade etmek. Eski çağlardan beri hükümdarlar onarın eşleri göz dolduran mücevherler takarlar. Çünkü abartılı takılar gücün simgesidir. Tam tersi incecik telleri parmaklarına takanlar var, aynı şekilde nerede ise görünmeyecek bileklikler kullananlar. Bu kişilerde hayatı aynı takıları gibi çok fark edilmeden yaşamak isterler. Bolca bilezikler, halka küpeler çok daha doğal tam da olduğu gibi yaşamak isteyenlerin tercihidir. Çingeneler gibi etrafına göre değil, kendi içinden geçtiği gibi yaşamak isterler. Beni gör ama karışma mesajıdır. İnci tercihi narin yıpranmak istemeyen riske girmeyen kişilerin takısıdır. Bu nedenle gelinler çok tercih eder. İddiası ile gelinliği bastırmaz ama ortalama herkesin gözünü dolduran şıklıktadır. Birde ne takarsam takayım gerçek olacak diyenler vardır. Bunlar genelde takıntılı, beklentili kişilerdir. Hayvan figürlerini çok kullananlar, yaprak, yonca, kar tanesi gibi tercihleri olanlar. Bunlar doğayı içselleştiren tiplerdir. Kuru kafalar, deri bilezikler genç kuşağın bir dönem bulaşıp sonra bıraktığı ergen maceralardır.

Kısacası takı deyip geçmemek lazım. Sizi yansıtan, kişiliğinizi ortaya koyan bir tercih. Size özgü bir duruşun ifadesi aslında. Feminist kadınlar kadın cinsiyetini ön plana iten figürler kullanarak toplumsal mesajlar vermeye çalışıyor. Aynı şekilde doğa duyarlılığı yüksek insanlarda öyle. Takılar beden dilimizin renkli ifadesi aslında.

Yazar: Emine Genç

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*