Diyet Yapmadan Önce Yapılması Gereken Tahliller Nelerdir?

Zayıflamak istiyorsunuz ve zayıflamak için ne yapacağınızı, nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Sizden, diyetisyenlerin ya da doktorunuzun hangi tahlilleri isteyeceğini mi düşünüyorsunuz?

Bu yazımızda zayıflamak için hangi tahliller yapılmalı, diyete başlamadan önce hangi tahliller yapılmalı, diyete başlamadan önce yapılması gerekenler, diyete başlamadan önce yapılacak tahliller hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Diyete başlamadan önce yapılması gerekenler?

Öncelikle elinizde diyetisyeniniz tarafından önerilen bir program yok ise göz kararı kesinlikle bir diyet yapmamalısınız. Özellikle gazete ve dergilerde, bazı tv programlarında yer alan diyet programları, genel konuları içermektedir. Diyet başlı, başına bir kavram olup yalnızca size özel hazırlanan bir programı uygulamanız durumunda yarar sağlayacaktır. Bu nedenle diyet programınız, diyete başlamadan önce yapılacak tahliller ile sonuçlarınız karşılaştırılarak belirlenmektedir.

Bir diğer önemli konu ise zayıflamayı ya da diyet yapmayı ne kadar istediğinizdir. Başarılı olabilmeniz ve ideal kilonuza ulaşabilmeniz için öncelikle sizin bunu istemeniz gerekmektedir.

Ayrıca diyetin yalnızca zayıflamak olmadığını aynı zamanda sağlıklı yaşamın bir parçası olduğun da unutmamalısınız.

Diyete başlamadan önce hangi tahliller, hangi testler yapılmalıdır?

Genel olarak diyetisyenler diyet programları hazırlamadan önce;

Açlık, tokluk, kan şekeri ve troid değerlerini içeren tahliller istemektedir. Ayrıca lidip, ldl, hdl, guatr, t1, t2 ve t3 gibi testler de yapılmaktadır.

Obezitenin sık rastlanılan ve önemli bir nedeni pankreas bezinde üretilen bir insülin hormonudur. İnsülin Direnci İçin Hangi Test Yapılır?  HOMA testi olarak da bilinen İnsülin direnci testidir.

1-İnsülin direnci, açlık ve tokluk, kan şekeri kişinin diyabet durumunu saptamak için önemli bir testtir. Bazen doktor tarafında şeker yükleme testi (glikoz tolerans testi)’de istenebilir.

2-Kan Yağları ve Karaciğer Fonksiyon Testleri

Diyet öncesinde vücut yağları hakkında bilgi sahibi olmak için total kolesterol, HDL, LDL ve trigliserit kontrol edilmelidir.

3-Trioid bezinin çalışmasındaki anormallik metabolizma hızını etkileyerek kilo alımına veya kilo kaybedilmesine neden olur.

Trioid fonksiyonlarının değerlendirilmesi için en çok serbest T3, serbest T4 ve TSH hormonları ile ilgili değerlere bakılır.

4-Böbrek fonksiyonları (Üre ve kreatin tetkikleri)

Ödem şikayeti olan, ailesinde börek hastalıkları bulunan veya dolaşım bozukluğu, hipertansiyon hastalığı bulunuyorsa mutlaka diyete başlamadan böbrek fonksiyonları değerlendirmelidir.

Ayrıca  diyet yaparken özellikle B12 vitamini, Fe ve folik asit durumları saptanmalıdır.

Bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*