Eklem Ağrıları ve Boyun Ağrıları İçin Brokoli Lapası

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

31 Ekim 2012 | Kategori: Sağlık

Sponsorlu Bağlantılar

Brokoli artık ülkemizde de bulunan bir sebzedir. Brokoli karnabahara benzer. Karnabaharın yeşili diyebiliriz. Brokoli salata, brokoli çorbası gibi olarak yenilebilir. Brokoli de kalsiyum oranı yüksektir.

Boyun ağrılarınız olmaması için dik durmak, otururken pozisyonumuza dikkat etmek doğru açıda oturmak gerekiyor. Kafanızda bir kitap varmış gibi durmak gerekiyor. Bilgisayar başında otururken bilgisayar ekranı ile olan uzaklığınız 80 ile 100 cm arasında olmalıdır.

5 parça brokoliyi suyun içine atıp haşlıyoruz. Ezdiğimiz brokoliyi haşlıyoruz. İçinde kalsiyum bulunur. Bu yağların hepsi olması şart değil elinizde bulunanlar ile de yapabilirsiniz. Brokoliyi iyicene eziyoruz.

Bu lapa boyun ağrılarında kullanılıyor. Boyun düzleşmesinde de kullanılabiliyor.

Gerekli Malzemeler:

½ brokoli (5 parça kadar)
1 çay bardağı yulaf unu
1 tatlı k. kantaron yağı
1 tatlı k. ozon yağı (zeytinyağı da olabilir)
1 tatlı k. peselesenk yağı
1 tatlı k.çörek otu yağı
Yeteri kadar su

Lapanın Yapılışı:

Önce 5 parça brokoliyi haşlayıp haşladıktan sonra bunları eziyoruz. Bunun içine yeteri kadar 1/2 (yarım bardak) su ve yulaf ununu ekleyip ısısı elimizi yakmayacak dereceye gelene kadar ısıtıyoruz bunu hafif ısıttıktan sonra bunu içine kantaron yağı, ozon yağı, pelesenk yağı ve çörek atı yağı koyacağız. Kantaron yağı ve ozon yağı tavsiye ediliyor. Evinizde buradaki yağlardan hangisi varsa onları kullanarak brokoli lapasını yapabilirsiniz yani hepsinin olması gerekmiyor. Lapa kıvamında olması gerekiyor. Brokoliyi tahta kaşıkla eziniz. Yağları tahta kaşıkla koyunuz. Karıştırırken de tahta kaşık kullanınız.

Daha sonra içine yağları ekliyoruz. Lapa haline getirmek için karıştırıyoruz.

Eklem ağrıları için kullanılan bu lapanın tarifi  Dr. Feridun Kunak Show’un 31.12.2012’de yayınlanan programında verilmiştir.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe