Tansiyon Hastaları İçin Muzlu Muhallebi Tarifi

Muz içeriğindeki potasyumdan dolayı yüksek tansiyonu olan kişilere önerilen bir meyvedir. İçinde bulunan potasyum, tuz alımı sonrası sodyumun yarattığı etkiyi en aza indirgeme özelliğine sahip olduğu için muz yüksek tansiyonu düşürmek için yararlıdır. Yüksek tansiyon hastaları beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimlerine dikkat etmelidirler.

Muz aynı zamanda bağırsak çalışmasını azaltarak ishali keser. Yorgunluğu giderir. Sinir ve beyin yorgunluğuna iyi gelir. Muz tansiyona iyi gelir mi? Bu soruda çok sorulan sorulardan biridir. Yukarıda belirtildiği gibi muz yüksek tansiyonun düşürülmesinde destek olarak  faydası vardır.

muzlu-bademli-muhallebi-tarifi

Yapılışı son derece kolay olan muzlu muhallebi bildiğiniz muhallebi tarifinden çok farklı değildir. Piştikten sora içine muz ve pekmez eklenerek yapılır.

Muzlu Muhallebi Tarifi

Gerekli malzemeler:

Süt: 1 litre
Muz: 4 adet
Pirinç unu: 1 poşet pirinç unu
Pekmez: 1 bardak
Badem

Yapılışı: Süt ile pirinç ununu karıştırın. Muhallebi kıvamına gelsin. Muhallebi kıvamına gelince içine 4-5 tane muzu bölerek koyun. Pekmezi pişince ekleyin. Hepsini blenderdan geçirin. Üzerine küçük küçük ufalanmış bademleri ekleyerek servis yapın. Muzlu muhallebinin yapılışı bu kadar soğuduğunda afiyetle yiyebilirsiniz.

Sağlıklı bir sütlü tarifi olan muzlu muhallebi şeker hastalığınız yoksa severek yiyeceğiniz bir tatlıdır. Canınız tatlı çektiğinde kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Bu tarif yüksek tansiyon hastalarının tatlı ihtiyaçlarını karşılamaları için Dr. Ayça Kaya tarafından verilmişti. Muzlu muhallebinin yapılışını derleyerek anlattık afiyet olsun.

2 yorum

  1. Tarife göre muzlu muhallebiyi yaptım tadı güzel ben çok şekerli sevmediğim için yarım bardak pekmez koydum buda yeterli geldi. Sulanmaması için blender ile çok fazla karıştırmamak lazım.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*