Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nane Yağı Migren Ağrısına İyi Gelir Mi?

Bu yazıda baş ağrıları için evde kolayca uygulanabilecek bitkisel karışımın tarifi ve nane yağı migrene iyi gelir mi? Nane baş ağrısına iyi gelir mi? Bu soruların yanıtları ile ilgili bilgiler verilmektedir.

nane-yagi-migrene-iyi-gelirmi

Migren baş ağrısına nane yağı iyi gelir mi?

Hakiki nane yağı migren şikayetlerinin azalmasında yardımcı olduğu bilinmektedir. Migren ve tansiyondan kaynaklanan baş ağrılarını hafifletmek için nane yağı koklamak ve nane yağı ile şakakların ve alnın ovulması da faydalı olabilmektedir.

Gereken malzemeler

Su: 1 litre
Şerbetçi otu: 1 çorba kaşığı
Karanfil: 6-7 adet
Sirke: 1 fincan
Nane yağı: 1 çorba kaşığı hakiki nane yağı

Yapılışı: 1 litre suyu tencere boşaltın altını yakıp hafifi ısıtın. İçine 1 çorba kaşığı şerbetçi otu koyunuz. Karanfili kırıp veya havanda ezip içine atınız. 1 fincan elma veya üzüm sirkesini ve devamında nane yağını da ekleyin. 1o dakika kadar kaynatın ve ılınmasını bekleyin.

Ilıklaştığında temiz bir tülbenti bu karışımın içine batırıp az sıktıktan sonra hafif nemliyken bant gibi yapıp bunu tülbentle başınıza alnınızdan arkaya doğru sarın ve arkadan bağlayın.  Sizi rahatsız etmeyecek şekilde sıkın.

Piyasada nane ruhu da bulunmaktadır. Bu nane yağının özünün özüdür. Nane ruhu baş ağrısı için iyi gelir. Bu denenmiş nanenin kokusunun migrene baş ağrısını iyi geldiği görülmüş nane yağı bulunamaz ise iyi bir nane yağını da koklayabilirsiniz. Nane ruhunu koklarken burnunuzun içine değdirmeyin hafif yakabilir. Basit baş ağrılarında nane yağından bu şekilde faydalanabilirsiniz.

Geçmişte baş ağrıları ve migrende tülbentle başı sarma Anadolu’da çok yapılırdı. Nane yaprakları sirke ile birlikte kaynatılır lapa haline getirilerek başa sarılır.

Baş ağrısı için anlatılan bu karışım Dr. Feridun Kunak tarafından verilmiştir. Bu tarifi ve nane yağı ile ilgili bilgileri özenle sizlere anlatmaya çalıştık anlamadığınız yer olursa bunu yorum bölümüne yazınız.

Uyarı: Kendi kendinize tedaviye başlamadan önce bir doktora başvurarak bir hastalığın bulunmadığından emin olunuz. Ağrılarla birlikte ateş olursa veya şiddetli ağrılar geçmezse de hekiminize danışınız.

Related Posts

2 thoughts on “Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Nane Yağı Migren Ağrısına İyi Gelir Mi?

 1. Migren için bitki çayı

  1 tatlı kaşığı tıbbi nane
  1 tatlı kaşığı papatya
  1 tatlı kaşığı kuşburnu
  250 cc kaynar su

  Sıcak suyun içinde demleyin. Papatyayı güvendiğiniz bir aktardan alın. Paketlenmiş olanı tercih edin. Papatyanın çok çeşidi olup zehirli olanları da bulunur.

 2. Kendi kendinize tedaviye başlamadan önce bir doktora başvurarak bir hastalığın bulunmadığından emin olunuz. Ağrılarla birlikte ateş olursa veya şiddetli ağrılar geçmezse de hekiminize danışınız.

  Alnınızı ve şakaklarınızı biraz elma sirkesiyle ovarak çoğu kez hafif baş ağrısından kurtulabilirsiniz.

  Migren Ve Baş Ağrıları İçin Sakinleştirici Buhar Banyosu

  2 Bardak elma sirkesi
  2 Bardak su

  Hazırlanışı:

  Tencereye elma sirkesi, su koyun ve kaynatın. Isıttığınız bu kabın üzerine başınızı eğin. Eğer nefes darlığınız yoksa buharın dışarıya kaçmaması için, başınızın üzerini bir havluyla örtebilirsiniz. Buharda 5 dakika sirke buharını teneffüs edin.

  Bu sirke buharı soluması, baş ve kulak ağrılarına, nezle veya burun tıkanıklığına iyi geliyor.

  Haftada 2 defa yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir