Bitter Çikolatalı Kestane Tatlısı Tarifi

FriendFeed'de Paylaş | Facebook'ta Paylaş | Twitter'da Paylaş

22 Aralık 2012 | Kategori: Tatlı Tarifleri, Yemek

Kestane ve çikolatanın buluşması ile ortaya çıkan profiterol görünümlü müthiş lezzet Bitter Çikolatalı Kestane Tatlısı Tarifi, bu kestane tatlısı glutensiz bir tatlı olduğu için glutene karşı hassasiyeti olanlar tarafından da tercih edilebilir.

bitter-cikolatali-kestane-tatlisi-tarifi

Bitter çikolatalı kestane tatlısı için gerekli malzemeler ise şöyle;

1 porsiyon için

Haşlanmış kestane (4 adet haşlanmış kestane)
Bitter Çikolata (avuç içi kadar)
Hindistan Cevizi Tozu

Bitter Çikolatalı Kestane Tatlısı Tarifi

1 kişilik ve 1 porsiyon için 5-6 adet kestane, 1 kalıp bitter çikolatayı tavada eritip tabağımıza dizilen kestanelerin üzerine döküyoruz. Üzerini de hindistan cevizi ile süslüyoruz. Hepsi bu kadar çok kolay ve pratik.

Bir çikolatanın içinde kakao çekirdeği ne kadar fazla olursa glisemik indeksi o kadar düşük oluyor. Çikolata koyulaştıkça ve kakao oranı yükseldikçe kan şekerinizi yavaş yükseltiyor demektir. Bu nedenle diğer çikolatalara göre sağlığımız için bitter çikolata tercih etmek doğru olacaktır.

Kestane Kilo Yapar Mı?

Kestanenin 100 gr da 180 kalori vardır. Diyet yapanların, kilo vermek isteyenlerin diğer kuru yemişlere göre kalorisi daha düşük olan kestaneyi tercih etmesinde yarar var. Tabi ki kestaneyi de ölçülü ve az tüketmek gerekir.

Çikolata kakao dan yapılıyor. Kakao da antioksidan bir bitkidir. Antioksidanlar serbest radikallerin okside edici paslandırıcı özelliğini gideriyor.

Gluten buğday, yulaf gibi bazı tahılların içinde bulunan yapışkan bir protein türüdür. Eğer bir kişide gluten alerjisi teşhisi konmuş ise o zaman o kişilerin glutensiz yiyecekleri tercih etmeleri gerekiyor. Bu kişiler örneğin glutenli bir ekmek yediklerinde gaz, hazımsızlık ve şişkinlik problemleri yaşayabiliyorlar. İşte gluten hasasiyeti olanlar için bitter çikolatalı kestane tatlısı glutensiz bir tatlıdır.

Bitter Çikolatalı Kestane Tatlısı Tarifi Reçetesiz Hayat Programında Dr. Yasemin Bradley tarafından verilmiştir.Yorum YapınBumerang - Yazarkafe