Ramazanda Spor Nasıl Yapılmalı?

Ramazan dönemi için spor yapılacak en iyi vakit iftardan 1,5 saat önce yâda iftardan 1,5 saat sonra – sahur arası herhangi bir saat olabilir. Aslında spor için en doğru zaman sabah serinliğidir. Böylelikle vücudunuzu güne diriltmiş olursunuz. Fakat ramazanda yürüyüş sonrası su içme arzusu akşamı iple çekmenize neden olacaktır. Bu nedenle iftardan önce bir -bir buçuk saat önce kendinizi yürüyüş yapabilecek güçte hissederseniz en doğru vakit olduğunu belirtmek isterim. Fakat güç olarak kendini iyi hissetmeyenler iftardan sonra ( en az bir saat sonra) spor yapabilir.

ramazanda yuruyus yapmak

Spordan kastımız çok ağır kondisyon gerektiren sporlar değil. Çünkü kondisyon gerektiren sporlarda kasları yeterli protein ile desteklemek gerekli. Aksi takdirde kas kaybına neden olacaktır. Takdir edersiniz ki 17-18 saat aç kalan bir kişi bu ihtiyacı tam olarak sağlayamaz. Bu nedenle ağır sporlara bir ay ara vermekte fayda var. Ramazanda tercih edebilecek en doğru spor yürüyüş. Eğer ramazandan önce daha sıkı sporlarla uğraşıyorsanız yürüyüş yerine hafif koşu, yüzme ve bisiklet kullanma tercih edebilirsiniz.Birçok erkeğin yaptığı hata halı saha maçlarına ramazanda da devam etmeleri.Uzun süre aç bıraktığımız bünyeyi iftar yemeği ile yeterince zorlarken üzerine bu kadar ağır spor yaptığınızda hayati tehlikelere sebep olabilir. Hafif koşu, yüzme ve bisiklet kullanma gibi bu tarz sporları tercih edenler iftarda hafif yiyip, iftarla sahur arasını dört öğüne dönüştürmeli. Ağır bir iftar yemeğinden sonra yapılacak bu sporlar ciddi sağlık problemlerine neden olabilir.

Ramazanda en faydalı spor yürüyüş olacaktır. Yaz dönemi gelindiği için dışarda yapılacak ailecek yürüyüşler son derece keyifli ve bir o kadarda sağlıklı olacaktır. Yürüyüşleri önce 30 dakika ile başlayıp sonra artırabilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.