Sağlıklı Pratik Cevizli Fındıklı Sucuk Nasıl Yapılır?

Hem pratik hem sağlıklı doğal malzemelerle evinizde cevizli sucuk yapabilirsiniz. Kışın soğuk günlerinde çocukların kansız olmaması, üşümemesi için ara öğünde bir bardak sütün yanında  yenilebilir. Beslenme çantasında konulabilir. Hem sizin hemde çocuklarınızın severek tüketebileceği güzel bir tatlı olan cevizli sucuğu buradaki tarife göre yapıp deneyebilirsiniz.

Cevizli fındıklı sucuk yapmak için gerekli malzemeler ise şöyle;

1 paket kuru incir
250 gr gün kurusu kayısı
200 gr  ceviz
200 gr fındık
100 gr bitter çikolata
100 gr hindistan cevizi

keçi boynuzu tozu da kullanılabilir.

Öncelikle kuru kayısı ve kuru inciri biraz sıcak suyun içinde bekletin biraz yumuşayınca mutfak robotunda bunu kabaca çekiyoruz püre gibi yapmamız gerekiyor. Suyunu iyice sıktıktan sonra biraz sert kalması için kabaca çekiyoruz. Çektikten sonra streç filme koyup üzerine tekrar bir streç film daha koyup düzleştiriyoruz. Yani iki streç arasında bunu rulo haline getirebilmek ve üzerine diğer malzemeleri eklemek için düzlüyoruz. Üzerindeki streç filmi kaldırıyoruz. Sert ve sıkı tutsun diye üstüne tamamını kaplayacak şekilde hindistan cevizi ile kaplanır. Kakao veya keçiboynuzu tozu da buna kıvam verir koyulaştırır kullanılabilir. Üzerine ceviz, fındık, bitter çikolata parçaları da yayılır. Sonra bunu streç filme sararak rulo şekli veriyoruz.

Streç filme sarıp sucuk şekli verip kenarlarından kapatıp buzdolabında -18 derecede 15-20 dakika dondurup  üzerindeki streçi çıkarıp tekrar hindistan cevizine bulayıp istediğiniz şekilde kesip afiyetle yiyebiliriz.

Cevizli fındıklı sucuk tarifi Dr. Ender Saraçlar Sağlıklı Günlerde Ayvaz Şef tarafından verildi. Bu tarifi evlerinde yapmak isteyenler ve kaçıranlar için  resimlerle tekrar anlatmaya çalıştık afiyetle yiyiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir